неділя, 13 листопада 2016 р.

Урок  української мови .  3 клас
Тема: Чергування голосних  [о],   [е ] з  [ і ] та  приголосних  [ г ],  [ к ],  [ х ] –
ж ], [ ч ], [ш] - [з´], [ ц´], [с´] у коренях слів.
Мета : формувати уявлення учнів про те, що в одному й тому самому корені голосні  та приголосні звуки можуть змінюватися  (чергуватися) при змінюванні слів або добиранні споріднених; розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення; виховувати культуру мовлення, доброзичливість.
Обладнання:  Таблиці, картки для групової роботи.
                                               Хід уроку.
І. Організаційний момент.
            Знову у нас розпочався урок.
            Сьогодні ми зробимо ще один крок
            В країну чарівну, країну казкову,
            Яка поведе нас до вивчення мови.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.                « Мозковий штурм»
-         Що таке закінчення?
-         Як його визначити?
-         Для чого служить закінчення?
-         Що таке корінь?
-         Які слова називають спільнокореневими?
-         Як визначити корінь у слові?
-         Що таке основа слова?
2.                Каліграфічна хвилинка.
                        Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
                        Букви пишу  рівненько, щоб слова були гарненькі.
            Записати слова розумні, працьовиті, уважні. Ось такими ви повинні бути на уроці. Доберіть до цих слів споріднені, які б відповідали на питання ЩО? (розум, увага, праця). Розібрати слова  за будовою.
3.                Гра. Ну, а зараз не дрімай,
Де зайве слово – відгадай.
Гіʹрка, гіркий, гірник, гірський.
Водолаз, водичка, водій, водний.
Сир, сирок, сирний, сирий.
4.                Робота з підручником. Вправа 119 (усно). Визначити, в якому рядку синоніми,  спільнокореневі слова чи різні форми одного й того ж слова.

ІІІ. Мотивація. Повідомлення теми та мети уроку.
Запис на дошці.  Прочитати, чи нічого ви не помітили.
Я сиділа за стілом,
            Їла кашу з молоком.
            І читала про кіней,
 Про страшнючих ведмідей.
 І про  гарних лебідей –
 Про багато цікавих річей.
            Діти помічають помилки й намагаються їх виправити.
-         Сьогодні ми прослідкуємо за зміною (чергуванням) звуків у коренях слів ви навчитеся розпізнавати однакові корені зі зміною звуків, правильно писати й говорити, щоб не допускати подібних помилок у своєму мовленні.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1.     Вправляння  у  змінюванні  слів. Вправа 120.
Спишіть слова, змініть їх так, щоб у корені відбулося чергування голосних звуків [о],   [е ] з  [ і ]. Позначте корінь (за зразком). Зробіть висновок, коли відбувається таке чергування.
Як чергуються голосні
В переливах слів ми раді
Відтінити тут одне;
Там де і в закритім складі,
У відккритім — о та е.
У закритім складі кінь,
У відкритому — коня.
Поміркуй над цим, прикинь —
Не поїдем навмання.
У закритім складі гість,
У відкритім — гостя жди.
У закритім складі шість.
У відкритому — шести.
На кінець тут приклад дам:
Лебідь — лебедя; обід — обода,
Невід — невода, чобіт — чобота...
А є й виняток: хобот — хобота.
А й ще сучасніший: робот — робота.
(Д. Білоус)
Вивішати таблицю.
2.     Чергування приголосних у коренях слів.
         -  Виявляється, не лише голосні такі примхливі, що люблять змінюватись, а й  серед приголосних такі трапляються. Такі слова зустрілися в  нашій калігра-фічній хвилинці  (уважні – увага).
     Вивішати таблицю, навести приклади. (записати в зошити, підкреслити звуки, що чергуються, позначити корінь та наголосити, що  ці слова спільнокореневі ).
Ріка – річка – у ріці
Берег – бережок – на березі
Вухо – вушко – у вусі.
Фізкультхвилинка
3.     Робота з віршем.
Як виконуєш завдання,
Не забудь про чергування:
Як поріг – то на поро…і,
Ну, а ріг – пиши на ро…і,
Коли вухо – то у ву…і,
Як кожух – то на кожу…і,
Як урок – то на уро…і.
Око – порошинка в о…і.
V. Узагальнення й  систематизація  отриманих  знань.
            Робота в групах. (зразки завдань)
1.     Зміни за зразком (багато – один)
           А) пороги - …,   речі - …,  столи - … .
           Б) Навчальні речі – навчальна…
           В)  Сильні громи – сильний…
2.     Змініть за зразком ( є – нема)
           Радість - …
           Слова - …
3.     Утвори словосполучення
           Яскраві (колір) - …
           Нагодувати (кіт) …
4.     Дорога – на …,  урок - на …, поріг – на … .
           Перевірка виконання роботи.
         VI. Підсумок   уроку.
1.     Вправа «Мікрофон»
-         Що вивчали на уроці?
-         Які зміни можуть відбуватися в коренях слів?
- Як чергуються голосні звуки?  В якому складі чується  [ і ], а в якому  - звуки
 [о],   [е ] (відкритому чи закритому) ?
     -  Як  чергуються приголосні звуки в коренях слів?
     -  Для чого необхідно вивчати чергування голосних та приголосних звуків у коренях слів?  
       2. Робота з загадками. Відгадати, слово-відгадку змінити, щоб відбулося чергування звуків у корені.
Сопе, хропе, чхає,  сюди-туди заглядає.
На морозі замерзає, бо одежини не має.   (ніс)
Мене не їдять
І без мене не їдять  (сіль)
Сам у церкві не буває,
А інших туди закликає. (дзвін)
Стоїть дім,
Увійдеш у нього сліпим,
А вийдеш зрячим. (школа)
У риби зовсім їх немає, а білий гриб одну лиш має.
Курчатко – дві.  А що з трьома ?
Нехай кмітливий відгада!
А чорний жук їх має шість…
Що це таке? Хто відповість?  (ноги).
VIІ. Домашнє завдання.
С. 59, вправа 126.



Немає коментарів:

Дописати коментар